Jak cestovat v Japonsku

Absolutně nejvhodnější, i přes vyšší cenu, je během Vašeho pobytu v Japonsku cestovat vlakem. Pomocí vlaku se pohodlně přesunete do všech koutů Japonska, a to rychle a bez problémů. Ve velkých městech je nejlepší využívat hromadnou městskou dopravu. V Tokiu je praktičtější metro, v Kjótu zase autobus a kolo.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

Ceny jízdenky za metro v Tokiu začínají na 40 Kč. Nad automaty s jízdenkami se nacházejí mapky metra. Na nich je vyznačeno, kolik je potřeba zaplatit dle cílové zastávky. Jízda městským autobusem v Kjótu vychází cca na 50 Kč. Po nástupu do autobusu si ze strojku u dveří vytáhnete lístek s číslem tzv. zóny, do které nastupujete. Při výstupu uhradíte přesnou částku řidiči. Můžete si zakoupit také již přednabitou kartu na městskou hromadnou dopravu, jako je například Suica nebo Pasmo.

TAXI

Taxíky parkují před většími vlakovými stanicemi nebo si je můžete jednoduše přivolat na ulici pomocí mávnutí. Cena za kilometr jízdy je v průměru podobná cenám v ČR. Ceny za taxislužby jsou tedy přijatelné. Zajímavostí je, že po zaplacení Vám řidič otevře dveře a následně je po Vás také automaticky zavře.

VLAKY A RYCHLOVLAKY

Vlaky v Japonsku jezdí velmi často a hlavně načas. Jsou rozděleny na lokální, pak rychlíky, expresní a speciální expresní.

Rychlovlaky mají trasy pouze mezi většími městy a zpravidla potřebujete místenku, kterou si můžete zakoupit v každé větší stanici. Na nástupišti jsou vyznačena místa k nástupu a vlaky na nich zastavují na centimetry přesně.

Nejlepší a nejvýhodnější pro cestování vlakem je použití tzv. Japan Rail Pass. Tu si lze zakoupit také v naší kanceláři.

JR PASS

S tímto pasem můžete využívat během Vaší dovolené většiny vlaků JR (Japanese Railways) po dobu 7, 14 nebo 21 po sobě jdoucích dnů. Existují dva typy JR Pass: zelený (vozy třídy superior) a standardní (doporučujeme). Pokud se rozhodnete si tento pass pořídit, musíte si ho zakoupit již před samotným odletem do Japonska. Nicméně ne dříve než tři měsíce před příletem.

JR-Pass ceny:

  • 7 denní dospělý standardní : od 6 690 Kč za osobu, 7 denní dětský základní: od 3 350 Kč/os
  • 14 denní dospělý standardní : od 10 650 Kč za osobu, 14 denní dětský základní: od 5 350 Kč/os
  • 21 denní dospělý standardní : od 13 650 Kč za osobu, 21 denní dětský základní: od 6 800 Kč/os
  • Ceny se mění dle aktuálního kurzu

NOČNÍ AUTOBUS

Delší vzdálenosti mezi většími městy se dají zdolat také nočním autobusem. Cesta ovšem trvá o několik hodin déle oproti šinkansenu. Ale uhradíte o tisíce méně. Na cestování nočním autobusem potřebujete vždy rezervaci. V Japonsku mnoho provozovatelů, ovšem jedním z těch největších je Willer Express.